מה עדיף? עובדים טובים או רעיונות טובים?
13/10/2020
 

כמו הרבה דברים חדשים שהתחלתי לעשות בתקופה האחרונה, גם האזנה לספרים ב-Audible הוא תחביב חדש שנראה לי שיהפוך חלק משגרת החיים. אני חייב שלמרות החיבה לדיגיטליות, תמיד אהבתי את המגע של ספר פיזי חדש, ובכל זאת כדי לחסוך בזמן וגם כדי להתנסות, בחרתי להאזין בפעם הראשונה לספר בפורמט אודיו. 

 

הספר הוא Creativity, Inc, והוא נכתב ע"י אד קאטמול, מייסד משותף של חברת פיקסאר ומי שהיה הנשיא שלה במשך שנים רבות, עד שנמכרה ב-2006 לוולט דיסני (סטיב ג'ובס, מהבעלים של פיקסאר הפך במכירה לבעל המניות הפרטי הגדול ביותר בדיסני, עם כ-7% מהמניות וכיסא בדירקטוריון של החברה). 

 

פיקסאר התחילה את דרכה כחברה טכנולוגיה בכלל, שניסתה לייצר תוכנה ללקוחות שונים ורק בהמשך נעזרה באותה תוכנה שפיתחה כדי לייצר בעצמה תכנים וסרטים. מאז הקמתה, פיקסאר תמיד נחשבה כפורצת דרך וחדשנית, עם עשרות סרטי קולנוע וכ-17 זכיות באוסקר. לכן, זה ממש לא מפתיע שאד קאטמול, אחד מהמייסדים הראשונים, מספר שהוא תמיד אהב את החברה ואת כל מה שהיא מייצגת, ובעיקר את התרבות הארגונית שלה שתמיד עודדה יצירתיות ברמה הכי מקצועית וחדשנית שיש.

 

הסרט שבזכותו החברה פרצה גם מסחרית ולמעשה מיקם אותה כסטודיו משמעותי ומוביל הוא כמובן "צעצוע של סיפור", שמעבר להיותו הצלחה מסחרית מסחררת, אבל הסרט גם קיבל תשבוחות ע"י מבקרי קולנוע שהשוו אותו לקלאסיקות וותיקות כמו הקוסם מארץ עוץ, והוא היה גם הסרט המלא הראשון שהופק כולו באמצעים דיגיטליים.

 

אבל מי שהקדיש עשורים רבים בעיצוב ובבניה של החברה, ברגע שהגיעה להצלחה מסחרית הוא עצר לרגע ושאל את עצמו שאלה מהותית: האם זהו השיא? האם אחרי שהניח את המסילות כעת מה שנותר זה רק לנסוע עליהן? האם זה לא הזמן לאתגר אישי ומקצועי חדש?

 

התפיסה והניסיון האישי של קאטמול שילבה בין עולם הקולנוע לבין העולם הטכנולוגי בעמק הסיליקן. הוא ממשש הכיר אישית את היזמים והמנהלים של הרבה מהחברות המובילות וניסה לקחת מהם את הדברים שיכולים לסייע לו במסע האישי. הרבה מאותן חברות נוצרו מרעיון טוב, גייסו הרבה כסף, גייסו עוד מהנדסים, גייסו לקוחות ואז שוב סבבי מימון חדשים. ואז, רבות מאותן חברות שהיו הכי מתקדמות ופורצות דרך, עשו במהלך הדרך טעות או סדרת טעויות קריטיות שפשוט פגעו בהן בצורה אנושה ומשנה שוק.

 

איך אפשר למנוע את זה? הוא שאל את עצמו במשך שנים. איך זה שאנשים ממש חכמים לא ראו את הבעיה שתגרום להם להיכשל? רבים מאותן מנהלים שברגע אחד הופיעו על שערי מגזינים והוכתרו כדבר החם הבא, פספסו לזהות להבין הרבה מהאיומים שניצבו בפניהם ולא פחות חשוב, כיצד להיערך לקראתם. במקום זאת, הם בחרו ברוב המקרים להתמקד בתחרות, במקום לבנות ארגונים עם תרבות של יצירתיות וצמיחה, ארגונים שיש להם את השריר שמאפשר להם להיות ערוכים כמעט לכל אתגר שבדרך. 

 

האם זה יכול לקרות גם לפיקסאר? או שעצם המעבר למנהיג בארגון גורם לך להיות עיוור לסכנות קריטיות? השאלה הזו הפכה לאתגר האישי שהוא בחר לקחת על עצמו, עם מטרה ברורה של לחקור ולהבין לא רק איך מייצרים חברות מצליחות, אלא חברות שתקיימו בהצלחה גם אחרי שהמייסדים כבר לא יהיו שם. 

 

כך נוצר הספר שכולל תובנות המיועדות לכל אדם שפועל בתוך ארגון ורוצה לסייע לו לצמוח ולשגשג, ללמוד מדוע חשוב לאפשר לעובדים בארגון לפעול בחופשיות מקצועית ואישית גדולה ככל שניתן. הנחת היסוד היא שאנשים כשרוניים ויצירתיים מעוניינים לתרום מעצמם כמה שיותר לטובת הצלחתם האישית וכמובן הצלחת הארגון.

 

הוא השקיע כ-40 שנים בניסיון להבין כיצד לטפח יצירתיות בארגון: כיצד לעודד אותה, לאפשר לה לצמוח, הוא מאמין שלכל אחד יש את הפוטנציאל להיות יצירתי. כדי לייצר יכולות כאלו צריך לזהות את הקוביות שבונות יצירתיות אבל גם להבין אילו מכשולים ניצבים בפני אנשים ותהליכים יצירתיים, כאלו שחוסמים אותם ומונעים מהם להתפתח. 

 

הוא מאמין שמנהלים חייבים לגייס אנשים חכמים וטובים יותר מהם, לטפח סביבה ששואלת שאלות חכמות ומאתגרת את הסטאטוס קוו, במקום לחסום את האתגר. ארגונים מצליחים מעודדים מנהלים לשחרר את האחיזה ודווקא לאפשר חופש גדול יותר בשיחה הפנימית וכמובן בעשייה. עליהם לקבל סיכונים, ותמיד חייבים להתמודד עם מה שמייצר פחד. הם צריכים להבין שהרעיונות יכולים להיות לא עשויים או לא בשלים, אבל ללא המוכנות לקחת סיכונים ולאפשר טעויות, אין סיכוי לפריצות דרך משמעותיות. 

 

מטרת הספר היא להוכיח שלא מדובר בפילוסופיה או בתיאוריה רחוקה, אלא בתובנות והמלצות שמבוססות על ניסיון של שנים בעבודה בסביבה ארגונית סופר יצירתית, בשוק תחרותי ועמוס מכשולים ואתגרים, עם הרבה עליות ומורדות בחיי הפעילות העסקית ותנאי שוק משתנים. 
 

אני מבטיח לשתף בתובנות המרכזיות בהמשך ההאזנה לספר, אני בטוח שיהיו הרבה כאלו. 

 

לינק לספר >

הסיכום השבועי שלי, אצלכם במייל!
    מגמות, תובנות, מחשבות, מהלכים מעניינים מהארץ ומהעולם ועוד. טרי טרי בכל שבוע. 
לינק לרישום