בין גאוגרפיה לגאומטריה: פרויקט ה-Live Map של ניו-יורק 24.10.2020

אני עוקב כבר שנים אחרי העשייה המדהימה של גארי הוסטוויט (Gary Hustwit), במאי ויוצר סרטים דוקומנטריים בעולמות העיצוב (Helvetica, Objectified, Rams). לכן שמחתי לגלות בדיוור האחרון שלו הזמנה לצפייה ב-"The map"', דוקומנטרי חדש וקצר המתעד את העבודה המדהימה שעשו בסוכנות הדיגיטל המשובחת Work&Co בניו-יורק, עם עיצוב ופיתוח המפה החדשה של הרכבת התחתית בעיר (MTA).


כדי באמת להעריך את המפה הדיגיטלית החדשה ואת כל מה שהיא מייצגת, חייבים קודם כל להכיר את ההיסטוריה מאחוריה. למעשה מדובר בהתנגשות בין שתי גישות עיצוביות: מצד אחד, המעצב האיטלקי מאסימו וינלי (Massimo Vignelli) שהציג בשנות ה-70 את הפתרון העצובי שלו למפה, המתמקדת על שפה מאוד גאומטרית, קווים ישרים וצבעוניים הפרוסים על פני הדף בסגנון מאוד לינארי ומסודר.


הבעיה הייתה שלמרות האסתטיקה הגבוהה של הצעתו, היא התעלמה לחלוטין מפני השטח במציאות: לא הציגה את הרחובות, מיקום התחנות ומידע חשוב נוסף שהוא קריטי כדי להתמצא כמו שצריך. יותר מכך, ונילי אפילו הסיט קווים כדי שהם יופיעו ישרים על המפה, בעוד בשטח היו ממוקמים אחרת. מצד שני, ניצב ג'ון טאורנס (John Tauranac), שגם כן התבסס על מסלולים צבעוניים אבל בשונה מונילי, פרס את הקווים כך שיהיו תואמים לפני השטח (רחובות וצירי תנועה מרכזיים, מיקום התחנות וכו'ׂ).


הבעיה בפתרון שלו היתה: עומס אינפורמציה שפגעה ביכולת להתמצא בקלות. במילים אחרות: התנגשות בין גאוגרפיה לבין גאומטריה. חלפו כמה עשרות שנים, והנה אנחנו בעידן של טכנולוגיות דיגיטליות מתקדמות ומקורות דאטה שבעבר פשוט לא היו זמינות בכלל. לפה השתלבה חברת Work&Co, אחת מסוכנויות הדיגיטל הטובות בעולם לדעתי (הקימו אותה יוצאי Huge המדהימים לא פחות).


Work&Co חברו לרשות הרכבות ולקחו על עצמם את האתגר של יצירת מפה חדשה בפרויקט פרו-בונו מצידם (כחלק מהרצון לתרום לטובת אזרחי העיר). הסרט מציג כיצד הם בחנו את היתרונות והחסרות של שתי הגישות הקודמות, שילבו רבדים שונים של דאטה, ניתחו מה למעשה יסייע בצורה הטובה ביותר למשתמשים עצמם (גם מבחינת הנגישות הדיגיטלית ON THE GO ולא פחות חשוב, בתוך תחנות הרכבת עצמן!), וייצרו פתרון שמדגים בצורה מדהימה את החדש אל מול הישן:


לקחת את כל מה שהוא טוב, נכון ולמעשה אל זמני מבחינת UX והנגשת מידע, ולהעצים אותו בעזרת טכנולוגיות ויכולות דיגיטליות עדכניות. שווה להציץ בתיאור הפרויקט באתר של Work&Co.

 לינק למפה הדיגיטלית החדשההסיכום השבועי שלי, אצלכם במייל!

                                         מגמות, תובנות, מחשבות, מהלכים מעניינים מהארץ ומהעולם ועוד. טרי טרי בכל שבוע. 

Guts & Glory 2020